Avcılar Grafiker Beylikdüzü Grafiker Tasarımcı Grafiker Katalog Broşür Web Sitesi Fuar Dijital

BİZİ

ARAYIN

HİZMETLER

Online Dijital Katalog

Bugün iletişim ve internet çağında, fiziksel ürünler yerine sayısal – dijital ürünler giderek ağırlığını arttırıyor. Günümüzde pek çok ürün dijital ortamda oluşturuluyor. Basılı ürünlerden kataloglar da bu yöndeki gelişmelere ayak uydururak dijital katalog haline dönüşüyor.

Dijital Katalog Nedir?

Baskı için hazırlanan ya da tamamen dijital olarak yayınlanmak üzere tasarlanan bir kataloğun, dijital ortamlarda görüntülenen ve çoğaltılan kopyalarına “dijital katalog” diyoruz. Dijital katalogların ve basılı katalogların birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları çeşitli açılardan vardır. Öncelikle dijital bir kataloğun özelliklerini inceleyelim. Basılı bir kataloğun özellikleri ve nasıl oluşturulduğuyla ilgili bilgi almak için “katalog tasarımı” hizmetimize tıklayarak göz atabilirsiniz. Örnek bir dijital versiyon kataloğu hemen aşağıda görebilirsiniz.

Dijital Katalog Özellikleri

Aslında günümüzde pek çok ürün dijital olarak oluşturuluyor. Dijital versiyon kataloglar da baskılı katalogların yerine bir alternatif olarak hayatımıza gireli çok oldu.

Genel olarak pdf, word, excel gibi çok kullanılan formatlarda oluşturulmuş kataloglar da dijital katalog’dur. Fakat burada bahsetmek istediğimiz asıl dijital katalog şekli, herhangi bir yardımcı programa ihtiyaç duymaksızın işletim sistemi tarafından açılabilen veya web siteleri üzerine yüklenip browserlar tarafından görüntülenebilen kataloglardır.

Dijital versiyon kataloglar aynı basılı kataloglar gibi etkili bir pazarlama aracıdır.

Özel yazılımlarla hazırlanan dijital kataloglar, aynı basılı kataloglar gibi çevrilebilir sayfa görünümüne sahiptir.

Çeşitli butonlarla kataloğun kullanımı işlevselleştirilir. İleri ve geri butonlarıyla sayfalar arasında dolabilirsiniz. Print butonu ile kataloğu baskıya gönderebilirsiniz. Arama butonuyla katalog içinde arama yapabilirsiniz. İndir butonuyla kataloğun pdf formatlı halini indirebilirsiniz. Benzeri başka butonlarla başka işlevsellikler de katılabilmektedir.

Dijital versiyon katalogları görüntülemek için yardımcı başka programlara ihtiyaç duymazsınız. Örneğin .pdf uzantılı bir katalog dosyasını görüntülemek için Acrobat Reader programına ihtiyaç duyulur. Ama dijital versiyon .exe, .app gibi uzantılarıyla bulunduğu işletim sistemi (windows, mac os gibi) tarafından doğrudan tıklayarak açılabilir.

Bir dijital katalog özel bazı kodlarla web sitenize entegre edilebilir ve siteniz üzerinden görüntülenebilir. Dolayısıyla katalog dağıtımını usb, cd, dvd gibi araçlar üzerinden yapabileceğiniz gibi web siteniz üzerinden indirterek veya doğrudan web sitenizde görüntülemek suretiyle yapabilirsiniz.

Dijital Katalog .exe uzantılı

Dijital Katalog Avantajları

Dijital versiyondaki kataloğun en önemli avantajı matbaa baskısının olmaması dolayısıyla kağıt, cilt, baskı, nakliye gibi masraflardan tasarruf sağlamasıdır.

Basılı bir kataloğun güncellenebilmesi için aynı masrafları yeniden yapmak zorundayız. Fakat dijital katalogda güncelleme masrafsızdır. Sadece tasarım güncelleme ve bilgi yenileme ücretlendirmesi yapılmaktadır.

Basılı kataloğun dağıtılması için kargo, nakliye gibi masrafları vardır. Ayrıca fiziksel olarak müşterinizle, katalog okuyucusuyla karşılaşmanız gerekiyor. Fakat dijital versiyon rahatlıkla usb flash bellekler ile dağıtılabilir, internet üzerinden indirilebilir veya web sitenizde görüntülenebilir. Bir müşterinize anlık olarak eposta aracılığıyla gönderebilir veya web sitesi linkini göndererek, kataloğun görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Baskılı kataloğu incelemek için fiziksel olarak yanımızda bulundurmamız gerekir. Birden fazla katalogla çalışan kişiler için bu kadar çok sayıda basılı kataloğu taşımak ve yanında gezdirmek oldukça zahmetli bir iş olacaktır. Fakat dijital katalog sayesinde fiziki ağırlığına ve taşıma zahmetine katlanmaksızın istediğiniz sayıda kataloğu yanınızda gezdirebilir ve anında görüntüleyebilirsiniz.

Basılı kataloglar CMYK renk düzeninde basılmak zorundadır. Bu nedenle ekranların kullandığı RGB renk uzayındaki pek çok renkten mahrum kalırlar. Çünkü RGB renk uzayı, CMYK’dan daha geniştir. Dolayısıyla RGB renk düzenindeki dijital katalogların sağladığı renk skalası çok daha geniş olacaktır. Buna örnek olarak fosforlu renkleri veya metalik renkleri gösterebiliriz. Baskıda fosforlu renkleri tam olarak yansıtmak mümkün değildir. Fakat RGB renk uzayında ve monitörde rahatlıkla görüntülenebilirler.

Baskılı kataloglarda belli sayfalarla kendimizi sınırlamak zorundayız. Fakat dijital versiyonlarda istediğimiz kadar sayfa oluşturabiliriz. Her ne kadar sayfa sayısı yükleme hızına etki etse de teorik olarak sayfa sınırlaması dijital versiyonda yoktur. Baskılı katalogda ise cilt ve kırım durumuna göre sayfa sınırlaması yapılabilir. Ayrıca fazla sayfa, artı kağıt ve baskı maliyeti demektir.

Dijital versiyonların önemli bir özelliği de kağıt kullanımı olmadığı ve atık sorunu yaratmadığı için çevreci olmasıdır. Baskılı versiyonlar kağıt kullanır ve belli bir süre sonunda katalog atık haline dönüşür. Geri dönüşümü mümkün de olmayabilir.

Dijital Kataloğun Dezavantajları

Dijital kataloglar bizlere pek çok avantaj sağlamaktadır. Fakat bunun yanısıra bazı dezavantajları da vardır. Fakat bunları da aşmak mümkündür.

Dijital versiyonlarda, katalog üzerine dilediğimiz gibi not almak ve işaretleme yapmak mümkün olmamaktadır. Fakat dijital versiyon kataloğun ihtiyaç duyulan sayfaları basılarak bu sorun aşılabilir.

Ayrıca bazı insanlar dokunabileceği ürünlerin olmasını severler. Kağıt sayfaları çevirmek, iki ürün arasında aynı anda kıyaslama yapabilmek, gerekli gördüğü yaprakları koparıp katlayarak yanında taşıyabilmek isterler. Bu tip sorunları aşmak için dijital versiyondan baskı almak sorunu çözecektir.

Pazarlama Etkinliklerine Faydası

Dijital Kataloglar, yalnızca hedeflediğiniz kitlenin boyutlarından çok daha fazlasına erişebilir. Kağıt kataloglara erişim ile dijital versiyonlara erişim arasında çok fark vardır. Dijital versiyon katalog tahmin ettiğiniz yerlerden çok daha fazlasına online ortamlarda erişebilir. Bilgisayar ortamına ve internete erişimi olan dünya üzerindeki herkes dijital kataloğunuzu inceleyebilir ve bu da pazarlama gücünüzü arttıran bir etkendir.

Fuarlarda dokunmatik ekranlarda görüntülenebilir veya akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlardan kolaylıkla incelenebilirler. Bu da kataloğa erişimi çok kolaylaştırır.

Ayrıca katalogların güncellenmesindeki hızı olağanüstü şekilde arttırırlar. Bir kataloğun basılması ve ciltlenerek hazır hale getirilmesi ve yeniden dağıtıma çıkarılması çok zaman alabilir. Ama dijital versiyonda tasarım ve yayın çok daha kısa sürelerde sonuçlandırılabilir ve müşteriye minimum sürelerde ulaşılabilir.

Bununla birlikte basılı bir kataloğun .pdf uzantılı dosyası da dijital katalog işlevini görebilir. Yalnızca yardımcı program ihtiyacı olacaktır. Bu da kolaylıkla sağlanabilir. Bu konuda tercih pazarlama yöneticilerine ve firma temsilcilerine kalmıştır.